select
Siłowniki w Maszynie Miedema MH 241

Miedema: lepsze procedury robocze dzięki LINAK

Holenderski producent maszyn firma Miedema oferuje operatorom kompletny program uprawy ziemniaków w zakresie od przygotowania gleby, przez czyszczenie i składowanie aż do sortowania produktu.
Uprawa ziemniaka nakłada na maszyny poważne wymagania w zakresie:

  • wytrzymałości
  • wydajności
  • i trwałości

Elementy robocze sadzarki oraz odstępy między sadzonkami muszą zostać dobrane pod katem optymalizacji zbioru i wielkości ziemniaka. Elementy robocze sadzarki powinny być indywidualnie włączane i wyłączane. Odpowiedzialny za to mechanizm może zostać zautomatyzowany za pomocą dwóch elektrycznych siłowników regulacyjnych LINAK.

Są one bezpośrednio podłączone do układu sterowania, a ich obsługa prowadzona jest z panelu dotykowego w kabinie traktora.

Inżynierowie Miedema wykorzystali siłowniki elektryczne na potrzeby wyłączania rzędów. Inaczej niż ma to miejsce w przypadku systemów hydraulicznych integracja napędu elektrycznego jest dużo prostsza i znacznie tańsza.
W systemie hydraulicznym konieczne jest wprowadzenie dwóch połączeń.
W przypadku siłownika elektrycznego wymagane jest tylko jedno.

"System na bazie siłowników elektrycznych zbudowany jest z mniejszej liczby podzespołów, przez co jest znacząco tańszy" – wyjaśnia Christiaan Poot, Technical Support Manager w Miedema. Częścią systemu są  siłowniki regulacyjne LA12 o wysokim stopniu szczelności.

Siłowniki muszą wykazywać odporność nie tylko na drgania, ale także na działanie pyłu i wilgoci. Za wyborem siłownika LA12 przemawiają także jego kompaktowe rozmiary.

"Tam, gdzie to możliwe, staramy się zastąpić systemy hydrauliczne elektrycznymi. Siłowniki elektryczne nie wykazują problemów związanych
z nieszczelnością. Dużo prostsza jest także ich konserwacja" - wyjaśnia
Christiaan Poot.

Precyzyjna regulacja położenia rolki na potrzeby czyszczenia

Po zakończeniu zbioru rozpoczyna się pierwszy etap czyszczenia. W ofercie firmy Miedema znajdują się także stoły załadowcze do materiałów masowych wyposażone – w zależności od zastosowania – w jednostki czyszczące i sortujące z różnego rodzaju rolkami. Standardowo stoły załadowcze do materiałów masowych wyposażone są w jeden zestaw rolek czyszczących.

Ziemniaki mogą być także sortowane według rozmiaru, a wówczas wprowadzany jest drugi zestaw rolek. Do tej pory regulacja odstępów między rolkami odbywała się ręcznie
z wykorzystaniem korby. Obrót korby wprawiał w ruch dwa drążki, które przemieszczały sześć, siedem lub osiem równoległych rolek. Niestety, zanieczyszczenia często powodowały blokowanie mechanizmu ruchu drążków. Przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej odległości między rolkami mogło także spowodować uszkodzenie drążków.

W ofercie firmy Miedema znajduje się obecnie mechanizm elektrycznej regulacji położenia rolek dostępny za niewielką dopłatą.
Regulacja Położenia Rolki z LA35

Dwa siłowniki elektryczne LINAK zapewniają precyzyjną regulację odstępu między rolkami w zakresie od 5 do 65 mm. Gwarancją ochrony mechanizmu przed uszkodzeniem jest precyzja regulacji zapobiegająca powstawaniu nadmiernych obciążeń. Dzięki komunikacji między dwoma siłownikami elektrycznymi LINAK działają one w układzie równoległym, co stanowi ogromny atut w kontekście potrzeby uzyskania równych odstępów między rolkami czyszczącymi i sortującymi o długości 2,4 m.

Elektryczna regulacja zapewnia także dodatkowy komfort. "Z naszego doświadczenia wynika, że elektryczna regulacja zapewnia ogromne oszczędności czasu. Przeprowadzana jest wygodnie i szybko. Czyszczenie przebiega bez żadnych przeszkód" - wyjaśnia holenderski rolnik Henry van der Woerd.

W stole wyładowczym do materiałów masowych MH 241 wykorzystano siłowniki LINAK serii LA35. Dzięki sile udźwigu do 6000 N oferują dostateczną moc, by umożliwić regulację całego mechanizmu rolek. Wytrzymała aluminiowa obudowa sprawia, że siłownik doskonale sprawdza się w ciężkich warunkach i w obecności pyłów.

W przypadku firmy Miedema wprowadzenie opcji elektrycznej regulacji rolek przyniosło ogromne dodatkowe korzyści dla użytkownika. Innowacje tego rodzaju stanowią dla firmy Miedema szansę na wzmocnienie pozycji na rynku producentów sprzętu do upraw ziemniaka.

Aby uzyskać szczegółowe parametry techniczne i poznać jeszcze więcej rozwiązań siłownikowych na potrzeby kombajnów oraz innych maszyn rolniczych skontaktuj się z LINAK TECHLINE.
Co to jest Siłownik Liniowy
Elektryczny siłownik liniowy jest urządzeniem, które przekształca rotacyjny…
Aplikacje Segmentu TECHLINE
Zobacz przykłady zastosowań z segmentu TECHLINE.
Zalety Siłowników
Ruch wykonywany przez innowacyjne systemy siłowników elektrycznych daje wiele możliwości...
Test Siłownika
Skrajnie wysokie i niskie temperatury, ekspozycja na działanie substancji chemicznych i soli…
Kontakt z firmą LINAK
Dogłębny dialog i ścisła współpraca to najkrótsza droga do uzyskania perfekcyjnego rozwiązania